پنجشنبه 23 دی 1389

بحران هویت یا مساله ای معمولی؟

   نوشته شده توسط: سعید مدیر وبلاگ    نوع مطلب :كافه ترنج(بحث أزاد) ،

این مقاله صرفا دیدگاه شخصی یک انسان بدون تحصیلات آکادمیک را در این زمینه بیان می کند. نگارنده این اثر را بدون نگاه کارشناسی شده و یا حتی مورد تائید کارشناس نگاشته و صرفا نظر و عقیده خود را بیان کرده است. یحتمل نظر مخاطبین و خوانندگان این نوشته متفاوت خواهد بود. در صورت تفاوت نظر و عقیده پیرامون این بحث لطفا با نوشتن مقاله و یا ضد مقاله ای ضمن انتقاد به این نوشته به بیان نظرات خود بپردازید.

ابتدا باید کاملا مشخص بشه که بحث بر سر چیست؟
من میخوام در مورد تمایل برخی مردها به خصوص نسل سوم و چهارمی ها به کسب رفتارهای زنانه یا بهتر بگم رفتارهایی که متعلق به زنان تصور می شده است بحث کنیم. یعنی در واقع رفتار هایی که در درجه اول متعلق به نوع بشر است اما در طول قرون واعصار متمایل به جنس ماده شده و جنس نر به این نوع رفتارها تمایلی نشان نداده است.
این موضوع از چندین زاویه و با چند نوع نگاه مختلف قابل بحث است. به طور مثال از نظرگاه نوع پوشش، رفتارها و هنجارها، اعمال و افعال و چندین و چند نوع نگاه دیگر می توان این بحث را تحلیل نمود. اما در این مقاله سعی بر آن بوده که این موضوع از دریچه نوع فکر عمومی و نظر آحاد مختلف مردم و صد البته از نظرگاه نگاه اکثریت مورد بررسی قرار گیرد.
البته در مقالات بعدی سعی می شود از دریچه منطق و دیگر دریچه های نزدیک به موضوع مورد بحث، به این هنجار از منظری و ناهنجاری از منظری دیگر نگاه شود.

اصولا از نظرگاه نگاه عمومی و اجتماعی می توان این رفتارها را به نوعی ناهنجاری نامید. اگرچه اقلیتی هستند که این نوع نگاه را کاملا یک هنجار اجتماعی و حتی یک رفتار اصولی کاملا مدرن دانسته و شخصیت هایی مخالف با عقایدشان را افرادی کوته فکر، افرادی با افکار کهنه و از مد افتاده و شخصیت های موافق و فاعل این اعمال را اشخاصی کاریزماتیک ، مدرن و با فکر به تکامل رسیده می دانند.

البته به نظر من عقیده این معدود افراد (که البته در حال افزایش هستند)را می توان با طرح سوالاتی ساده و حتی کلیشه ای به چالش کشید. اگرچه کتمان این حقیقت که ممکن است این افراد سوالاتی پاسخ داده نشده در ذهن داشته باشند، چندان صحیح نباشد، اما در واقع این طور به نظر می رسد که این افراد به مثابه شناگرانی اند که مخالف جریان آب شنا کرده و مثل خواهی نشوی رسوا را فراموش کرده اند.
شاید این عده با شنا در مسیر مخالف آب سعی در متفاوت نشان دادن خود کرده و یا به نوعی تیری را به سبک زندگی اصیل ایرانی نشانه رفته اند.
با اندکی تفکر می توان دریافت که این افراد اشتباه می کنند.
مثلا مردانی که با آرایش چهره بسیار نزدیک به زنان(البته آرایش برای مرد عیب نیست اما...)سعی می کنند خود را متفاوت نشان داده و با توجیهی کاملا غیر منطقی رفتار را منطقی جلوه بدهند. صرف نظر از نگاه دینی، ملی ، سیاسی و یا حتی عمومی، این رفتار کاملا غیر همسو با تعاریف عقلی و منطق انسان است.
البته این نوشته فقط به رفتار های غیر عقلی انتقاد هایی را وارد می کند. وگرنه نفی انجام افعالی نظیر هنرهایی که به زنان نسبت داده می شود، توسط مردان، کاملا بیجا و غیر منطقی است. به طور مثال انجام کارهایی مثل عروسک بافی، بافتنی و هنر های نسبت داده شده به زنان،و یا خانه داری(در این موضوع اختلاف نظر زیاد است) به عقیده من نه تنها عیب نیست که هنر نیز هست.
اصلا بحث بر سر هنر نیست. به قول یکی از دوستان هنر اصولا حد و مرزی نداره که ما اون رو به مرد بخواهیم نسبت بدیم یا به زن. به قول یکی دیگه از دوستان قبل از مرد و زن بودن انسانیت مهمه. یا به قول دوست سوم که می گفت مردی و زنی فقط به فیزیک و اعضای بدن و ریش و.... نیست. به انسانیته. البته بحث به افرادی انتقاد می کند که این قبیل کارها را برای ابراز وجود یا نشان دادن خود انجام می دهد. وگر نه هستند کسانی که واقعا به خاطر دل خود و عقاید خود کارهای متفاوت انجام می دهند.  به قول همون دوست اول انسان تنها یه بار زندگی می کنه و باید همه چیز رو تجربه کنم.
این بحث این جا بسته نخواهد شد تا در ادامه مقالاتی منتشر شود تا از دریچه های دیگر به این موضوع پرداخته شود.
پس فعلا.....!!


اصغر
شنبه 25 دی 1389 08:56
به نظر من این افراد به درد لای جرز دیوار هم نمیخورن
ولی نباید با انها برخورد خشن کرد
باید با ازاد گذاشتن افراد اجازه داد که هرچی رو که میخوان تجربه کنن و هر وقت به پوچی رسیدن خود کشی کنن!
اصلا شاید ژنی دارن که باعث این رفتارها میشه!
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic